خبرها و رویدادها

اطلاعات کاربردی در رابطه با خرید فیش پرینتر

اطلاعات کاربردی در رابطه با خرید فیش پرینتر

در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت در برخی از تجهیزات فروشگاهی و اداری به‌منظور چاپ انواع رسید خرید، بلیط، برچسب‌های مختلف، فاکتورها و ... بودید. درحال حاضر وظیفه انجام این کارها بر دوش دستگاهی به نام فیش پرینتر است. کار با این دستگاه‌‎های کاربردی بسیار آسان بوده و درعین حال هزینه خرید، نگهداری و جابجایی آن نیز بسیار پائین است. اگر قصد دارید کسب‌وکار خود را به این دستگاه مجهز کنید، بهتر است ابتدا به‌طور کامل با آن آشنا شده و مناسب‌ترین گزینه را توجه‌به نیازهای خود با انتخاب کنید.

ضرورت خرید فیش پرینتر

این نوع از پرینترها که آن‌ها را با نام‌هایی چون دستگاه چاپ رسید، دستگاه صدور فیش، دستگاه فیش زن، چاپگر حرارتی و چاپگر فاکتور نیز می‌شناسند، یکی دستگاه بسیار کاربردی است. با خرید این دستگاه می‌توانید سرعت و کیفیت کار خود را بالا برده و درعین حال به بهبود کسب‌وکار خود کمک کنید.

هزینه کم این دستگاه درکنار کاربردها و مزایای فراوان آن، مهم‌ترین عامل در محبوبیت استفاده از آن توسط اصناف و مشاغل مختلف بوده است. اگر کمی به اطراف خود دقت کنید متوجه خواهید شد که از انواع مختلف این دستگاه در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، بخش‌های دولتی و ادارات، مکانیکی‌ها و هزاران کسب‌وکار دیگر استفاده می‌شود. اگر شما نیز قصد دارید یک یا چند دستگاه پرینتر رسید را خریداری کنید، توصیه می‌شود ابتدا الویت‌ها و نیازهای خود را درنظر گرفته و بهترین و مناسب‌ترین مدل را انتخاب کنید.

 

فیش پرینتر حرارتی

کاربرد پرینتر حرارتی بسیار راحت‌تر و بهتر از پرینترهای سوزنی است. همان‌طور که مشخص است، در این دستگاه‌ها فرآیند چاپ با استفاده از حرارت برروی کاغذ انجام می‌شود. همچنین استفاده از رول‌های کاغذ مخصوص در این نوع از پرینترها ضروری است. مشخصات اصلی این کاغذها عبارت است از:

  • اندازه معمول و استاندارد آن‌ها 45، 60 و 80 میلی‌متر است.
  • نوشته‌های چاپ‌شده برروی آن بعد از مدتی پاک می‌شود.

 

مزایای چاپگر رسید حرارتی

همان‌طور که اشاره شد، کاربرد چاپگر رسید حرارتی به‌گونه‌ای است که کاربر احساس راحتی بیشتری با آن دارد. برای خرید فیش پرینتر حرارتی بهتر است ابتدا با مزایای آن آشنا شوید:

سرعت و کیفیت چاپ را افزایش می‌دهد

چاپگرهای رسید حرارتی نسبت‌به پرینترهای قدیمی، سرعت بالاتری در انجام کار دارند. این به این دلیل است که هد موجود در این مدل از پرینترها به‌گونه‌ای است که در یک میلی ثانیه کار چاپ را انجام داده و همچنین متن روی آن نیز به‌سرعت خشک می‌شود. همین امر مهم‌ترین عامل در فروش سریع و عملکرد بهتر است.

همچنین علاوه‌بر سرعت چاپ، کیفیت کاغذهای مخصوص پرینتر حرارتی و خوانابودن آن‌ها نیز از مهم‌ترین مزایای این دستگاه محسوب می‌شود. جالب است بدانید که برای چاپ از جوهر استفاده نمی‌شود و دیگر با مشکل پس دادن جوهر نوشته‌های چاپی روبه‌رو نخواهید شد.

 

با پرینتر حرارتی هزینه های چاپ کاهش می یابد

همان‌طور که اشاره شد این دستگاه‌های کاربردی، برای چاپ از جوهر استفاده نمی‌کنند. اما شاید برای شما سوال باشد که چگونه کار چاپ روی کاغذ توسط این دستگاه‌ها انجام می‌شود؟ در پاسخ به سوال شما باید گفت که با استفاده از ریبون و حرارت، انواع رسیدها توسط این دستگاه‌ها چاپ می‌شود. بنابراین هزینه خرید جوهر از لیست لوازم موردنیاز کسب‌وکار شما حذف خواهد شد و همین امر باعث کاهش هزینه‌های شما می‌شود. تنها هزینه‌ای که باید پرداخت کنید، خرید رول کاغذ مخصوص برای دستگاه چاپگر رسید است.

 

نگهداری دستگاه چاپگر حرارتی آسان و کم هزینه است 

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های چاپگر رسید بسیار پرمصرف بوده و در تمام ساعات حضور شما در محل کسب‌وکارتان روشن خواهد بود. شاید در نگاه اول، نگهداری آن به دلیل استفاده زیاد کمی نگران‌کننده و پرهزینه به‌نظر برسد. اما نگران نباشید، زیرا این دستگاه‌ها به دلیل قطعات بسیار کمی که دارند، کمتر به تعمیر و تعویض قطعات نیاز پیدا می‌کنند. همچنین تنها کار آن‌ها چاپ رول‌های کاغذ است که میزان بالای استفاده از آن در مرحله تولید این دستگاه‌ها درنظر گرفته شده است. بنابراین در موارد خیلی کم شاهد خرابی دستگاه خواهید بود.

 

فرآیند چاپ در انواع فیش پرینتر

شاید برای شما جالب باشد که بدانید فرآیند چاپ رسید، فاکتور، بلیط و ... با استفاده از دستگاه‌های چاپگر رسید چگونه انجام می‌شود. همان‌طور که می‌دانید کاغذ مخصوص این پرینترها بدون نیاز به جوهر و با استفاده از حرارت، عمل چاپ را انجام می‌دهند. به همین خاطر به آن‌ها کاغذهای حرارتی یا کاغذ ترمال می‌گویند. عملکرد این کاغذها به‌گونه‌ای است که به‌راحتی دربرابر حرارت از خود واکنش نشان داده و دچار تغییر در رنگ می‌شوند. شاید بپرسید که چرا این کاغذها بدون هیچ آسیبی دربرابر حرارت واکنش مطلوب دارند. این امر تصادفی نیست، زیرا روی سطح کاغذهای حرارتی، یک ترکیب شیمیایی از رنگ و اسید مخصوص وجود دارد.

بنابراین به محض قرارگرفتن کاغذ دربرابر هد دستگاه و حرارت ناشی از آن، نوشته‌ها برروی کاغذ ظاهر می‌شود. در فرآیند چاپ رسید در انواع چاپگرها، درواقع سطح کاغذ کمی سوخته می‌شود. همچنین نوع رنگ چاپ‌شده می‌تواند با توجه‌به ترکیبات شیمیایی مختلف، به رنگ آبی، قرمز یا سیاه و سفید باشد.

 

نکات مهم در خرید فیش پرینتر

درصورتی که قصد دارید یک یا چند چاپگر رسید برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید، بهتر است قبل از اقدام برای خرید این موارد را به‌خوبی درنظر بگیرید. به این شکل می‌توانید بهترین انتخاب را برای خدمت‌رسانی سریع و باکیفیت به مشتری داشته باشید.

  • قیمت: هزینه‌ای که باید برای خرید چاپگر پرداخت کنید، مطمئنا یکی از مهم‌ترین فاکتورهای شما خواهد بود. بنابراین کیفیت‌ها و مدل‌های مشابه را با فاکتور قیمت پائین‌تر انتخاب کنید.
  • کیفیت: برای این منظور به کیفیت کاغذ چاپ‌شده و نوشته‌های آن توجه داشته باشید.
  • پورت اتصال: برخی از مدل‌ها به‌راحتی و با استفاده از کابل، به کامپیوتر وصل می‌شوند.
  • سرعت چاپ: توجه داشته باشید کا چاپگرهای مختلف، سرعت متفاوتی دارند. بنابراین اگر با توجه به حجم بالای کار، سرعت برای شما مهم است، حتما به این فاکتور توجه ویژه‌ای داشته باشید.
  • اپلیکیشن: برخی از دستگاه‌های چاپگر رسید، با نرم‌افزارهای خاص و تعریف‌شده‌ای کار می‌کنند.
  • رزولوشن چاپ: این ویژگی برروی کیفیت چاپ تاثیر می‌گذارد.

 

 

فیش پرینترها یکی از دستگاه‌های کاربردی برای کسب‌وکارهای مختلف است. این دستگاه بر سرعت و کیفیت خدمت‌رسانی به مشتریان تاثیر زیادی دارد. با توجه‌به استفاده زیاد از این دستگاه‌ها توصیه می‌شود نمونه‌های باکیفیت آن را انتخاب و خریداری کنید.

 

---------------------------------------------------------------

یک فیش پرینتر خوب ، چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

حافظه داخلی در فیش پرینترها ، چه اهمیتی دارد؟

چرا انواع فیش پرینترها در بازار وجود دارند که از لحاظ مشخصات با هم تفاوتی ندارند، اما از لحاظ قیمتی خیلی با هم فاصله دارند ؟

چگونه تشخیص دهیم چه فیش پرینتر مناسب ما است؟

و ....

برای پاسخ گویی به سوالات بالا ، بهتر است ابتدا یک تعریفی از فیش پرینتر ارائه دهیم.

فیش پرینتر چیست ؟

فیش پرینتر نوعی از چاپگر است که از مکانیزم چاپ حرارتی استفاده می نماید. در این مکانیزم ، یک ماژول گرمایی ( بنام پرینت هد ) قلب اصلی چاپ است و الزاماً باید از رول های حرارتی ( که نسبت به گرما حساس هستند ) جهت چاپ استفاده نمود. با گرم شدن پرینت هد و انتقال گرما به رول حرارتی ، چاپ انجام می شود.

فیش پرینترها نیز با توجه به ماهیتشان ، صرفاً از رول حرارتی استفاده می نماید. در این پرینتر ها ، کارتریج وجود ندارد و عملاً رول حرارتی ، نقش کاغذ و کارتریج را باهم ایفا می کنند.

علت اختلاف قیمت فیش پرینترها چیست؟

همانگونه که پیش‌تر اشاره شد ، پرینت هد ( ماژول گرمایی ) اصلی ترین عضو یک فیش پرینتر است. هرچه کیفیت ساخت آن بیشتر باشد ، قیمت دستگاه نیز به مراتب بیشتر می شود. کیفیت ساخت بالا ، منجر به جلوگیری از سوختن پیکسل های پرینت هد ، کیفیت بالا در چاپ ، خوانایی متن های کوچک ، چاپ صحیح بارکدهای میله ای و دوبعدی و .... می شود.

قطعه بعدی که در پرینترهای حرارتی حائز اهمیت هستند ، کاتر آن ها می باشد. کاتر به قطعه ای گفته می شود که بعد از هر بار چاپ ، وظیفه برش را دارد. کاترها به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم می شوند. کاتر دستی ، به کاتری گفته می شود که کاربر بعد از هربار چاپ ، و به کمک تیغه های ثابت کاتر ، اقدام به بریدن فیش و رسید چاپ شده می نماید ( مثال: دستگاه های POS ). کاتر اتوماتیک بر خلاف کاتر دستی ، بصورت خودکار صورت می گیرد و کاربر صرفاً اقدام به برداشتن رسید از روی دستگاه می نماید.

کاترهای اتوماتیک باید دارای بازوی نگهدارنده قوی باشند. این بازویی ها از نظر جنس به دو دسته پلاستیکی و فلزی تقسیم بندی می شوند. مسلماً کاتری که از بازوی پلاستیکی جهت برش استفاده می کند ، همواره در معرض شکسته شدن و خرابی است در حالی که در فیش پرینترهایی که تیغه های آن ها از بازوی فلزی برخوردار هستند ، شاید هیچگاه دچار خرابی نشوند !

اما جنس تیغه نیز حائز اهمیت است. جنس تیغه ی برش نیز می تواند پلاستیکی یا فلزی باشد. تیغه های پلاستیکی خیلی سریع کُند می شوند و بعضاً در مقابل برش رول ناتوان بوده و صرفاً یک خط روی فیش چاپ شده می اندازند. این درحالی است که تیغه های فلزی از عمر بسیار بسیار بالایی برخوردار هستند و هیچ گاه در برش آن خللی ایجاد نمی گردد !

حافظه داخلی در فیش پرینتر ها چه کاربردی دارد؟

حافظه داخلی مشابه یک ظرف است ، هرچه این حافظه بیشتر باشد ، شما مقدار بیشتری دیتا می توانید در آن بریزید. با توجه به سرعت بالای سیستم های امروزی و همچنین حجم دیتاهای گرافیکی مانند لوگوی یک فروشگاه ، حافظه داخلی در سرعت پردازش و چاپ مستقیماً تاثیرگذار است. بنابراین هرچه حافظه داخلی یک فیش پرینتر بیشتر باشد ، هنگی آن کمتر و سرعت شروع به چاپ آن بیشتر می باشد. فیش پرینترهای استاندارد باید حداقل 2 مگابایت حافظه داخلی جهت ذخیره ، پردازش و چاپ داشته باشند.

معرفی فیش پرینتر های تالی‌سان

فیش پرینترهای تالی سان نیز مانند سایر فیش پرینترها از مکانیزم حرارتی استفاده می نمایند. طراحی و ساخت فیش پرینترهای تالی سان در تایوان، انجام گرفته است. پرینت هد بسیار قدرتمند آن ها، ویژگی بارز این پرینترها می باشد. بازویی و تیغه کاتر آن هردو فلزی هستند. این دو ویژگی خیال کاربر را از مسائل و مشکلات فیش پرینترها ، راحت می نماید. فیش پرینترهای تالی سان در سه مدل CP-QUN ، CP-Q5 و CP-Q5W ارائه شده اند.