خبرها و رویدادها

پرینتر های سوزنی و ماتریسی

پرینتر های سوزنی و ماتریسی

پرینتر سوزنی ، چاپگری است که از مکانیزم ضربه برای چاپ استفاده می کند. بدین صورت که پرینت هد شامل چندین سوزن ( پین ) می باشد که بصورت ماتریس کنار یکدگیر قرار گرفته و هرجا که نیاز به چاپ باشد ، با سرعت و به شدت به ریبون پرینت ضربه زده و در نتیجه ی آن ، چاپ صورت می گیرد. از قرار گرفتن اثرات ضربه (چاپ یک نقطه سیاه) در کنار یکدیگر ، یک کاراکتر چاپ شده به وجود می آید.


پرینتر سوزنی به دلیل هزینه چاپ فوق العاده پایینشان محبوبیت فوق العاده ای در صنایع ، ادارجات و حتی کاربری های خانگی ، مخصوصاً در دهه های 70 ، 80 و 90 میلادی ، داشتند.
امروز با گسترش پرینترهای لیزری ، پرینتر های سوزنی محبوبیت گذشته خود را از دست داده اند اما به دلیل کاربرد امنیتی پرینتر های سوزنی ، همچنان جایگاه خود را در صنایع ، ادارجات ، بانک ها ، داروخانه ها و... حفظ کرده اند. همانطور که گفته شد در پرینترهای سوزنی ، اثر ضربه بر روی ربیون ، چاپ را به وجود می آورد. این ضربه جوهر ریبون را به تار و پود و نسوج کاغذ برده و امکان تقلب را به صفر میرساند. حال آن که در پرینتر های لیزری ، تونر بر روی کاغذ پخته می شود و به سادگی و با یک جسم تیز ، می توان آن را از روی کاغذ پاک کرد.
از دیگر کاربردهای رایج این پرینتر ، می توان به پرینت همزمان چند نسخه ای اشاره کرد. بدین صورت که چنانچه از کاغذ کاربن برای چاپ استفاده شود ، اثر ضربه بر روی آن کاغذ منجر به چاپ بر روی کاغذ پشتی آن می شود.
نهایتاً قدرت ، استقامت و دوام بالای پرینتر سوزنی در مقایسه با پرینتر لیزری ، منتج به استفاده از این پرینتر ها در محیط های صنعتی و جاهایی که به حداقل نظارت انسانی نیاز دارد ، شده است.اما مزایای دیگر پرینتر های سوزنی چیست ؟
•    کیفیت چاپ
کیفیت چاپ پرینترهای سوزنی ، بر اساس تعداد سوزن ها ( پین ) مشخص می شود. پرینتر های سوزنی در دو دسته پرینترهای سوزنی 9-Pin و پرینتر های سوزنی 24-Pin تولید می شوند.
برای مثال یک پرینتر سوزنی 24-پین تالی 1125 ، بهترین کیفیت چاپ در پرینتر های سوزنی را ارائه می دهد.پرینتر سوزنی تالی 1125 ، دارای عمر ریبونی معادل .... است که از رقبای خودش به مراتب بیشتر می باشد.
•    هزینه هر چاپ
تنها مصرفی این پرینتر ها ، ریبون آن ها می باشد که بر خلاف پرینتر های لیزری که تونرشان به اتمام میرسد ، ریبون این پرینتر ها پس از مدت زمانی طولانی ، جوهر خود را از دست داده و اثر چاپشان کمرنگ و کمرنگ تر می شود. در مقایسه ریبون یک پرینتر سوزنی بسیار ارزان تر از تونر کارتریج یک پرینتر لیزری است.
•    سرعت
سرعت در پرینتر های سوزنی معقوله ای است که با کیفیت چاپ رابطه عکس دارد. بدین صورت که هرچه کیفیت بیشتری مدنظر باشد ، سرعت پرینتر کمتر می شود. اما نکته حائز اهمیت آن است که در بیشترین سرعت هم کیفیت چاپ قابل قبول است. سرعت پرینترهای سوزنی بسته به نوع ، کاربرد و کارخانه سازنده شان از 50 کاراکتر در ثانیه تا 1500 کاراکتر در ثانیه می باشد.
•    طول عمر
طول عمر این پرینتر ها در مقایسه با حجم کاریشان ، بسیار بالا و مفید است. همانگونه که گفته شد از این پرینتر ها می توان در محیط های صنعتی ، به راحتی استفاده نمود.

اما عیب این پرینتر ها این است که به دلیل سرعت حرکت پرینت هد و ضربه ، سر و صدای به مراتب بیشتری دارند. کمپانی تالی موفق شده است این سر و صدا ها را به وسیله ی مکانیزم صداگیری درونی ، به حداقل برساند.