خبرها و رویدادها

بررسی و تحلیل انواع اسکنر نقشه

بررسی و تحلیل انواع اسکنر نقشه

پس از تولید گسترده اسکنر های اسناد و استفاده از اسکنرهای اسناد در  سازمان ها و ادارات مختلف ، جهت تهیه نسخه الکترونیک اسناد و آرشیو آن ها ، نیاز به اسکنرهای طولی که قابلیت اسکن نقشه و اسناد با عرض بزرگتر از A3 داشته باشند ، بشدت احساس شد. کاربرد این اسکنر ها اغلب اسکن اسناد بزرگ ، نقشه های مهندسی و جغرافیایی بودند که نهایتاً منجر به تولید اسکنرهای عریضی به نام اسکنر نقشه ( Map Scanner ) گردید.

اسکنر نقشه یا اسکنر سایز بزرگ ( Large Format Scanner ) ، توانایی اسکن اسناد با عرض های بیشتر از A3 را دارند. این نوع اسکنر ها می توانند از کوچکترین سایز کاغذ تا سایزهای بزرگ تر مانند A0 و حتی بیشتر ( 44 اینچ ، 52 اینچ و... ) اسکن نمایند.

اسکنر نقشه - طولی (مدل کششی)

این مدل از اسکنر ها ، می تواند مدل بزرگ تر شده اسکنرهای اسناد و بایگانی نامید که فیدر ندارند و هربار اپراتور دستگاه باید نقشه را درون ورودی اسکنر قرار دهد. سنسورهای اسکنر نقشه ، سایز نقشه رو اندازه گرفته و بصورت خودکار فایل نقشه رو متناسب با سایز واقعی نقشه در نظر می گیرد. این نوع اسکنرها امکان اسکن پشت سر هم بصورت اتوماتیک را ندارند و هربار باید اپراتور نقشه رو خودش درون اسکنر قرار دهد. اما اسکنرهای نقشه کانتکس Contex ، امکان اسکن چندین نقشه و تولید یک فایل را دارا می باشد. به این عمل Batch Scanning می گویند.

نرم افزار اسکن NextImage و اسکنر نقشه

اسکنرهای نقشه ( یا اسکنر طولی ) ، دستگاه های تخصصی ای هستند و نرم افزارهای اسکن محدودی وجود دارد که اکثراً توسط سازندگان اسکنر نقشه ، ارائه می گردد. اسکنرهای کانتکس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در کنار اسکنر نقشه کانتکس ، نرم افزار اسکنی با نام NextImage ارائه می گردد که به وسیله ی آن می توانید اسکنر خود را بطور کامل مدیریت کرد و نقشه های اسکن کرده خود را اصلاح و ذخیره نمایید. شایان ذکر است اسکنر نقشه Contex SD One 36 به همراه نرم افزار اسکن NextImage ویرایش Free Edition بصورت رایگان ، و اسکنر نقشه Contex SD36 MFP2GO بدون نیاز به نرم افزار اسکن ارائه می گردند.

بهترین فرمت خروجی برای انواع عکس ها و پوسترها بی شک فرمت TIFF است که می توان با دقت 600dpi بهترین کیفیت را از آن گرفت. اسکنرهای نقشه می توانند با دقت بالاتری هم اسکن نمایند. اما حقیقتاً در بیشتر موارد نیازی به دقت های بالاتر وجود ندارد. بهترین فرمت خروجی برای اسکن نقشه نیز فایل فرمت های PDF و JPG با دقت 300dpi است. نرم افزارهای اسکن ( مانند نرم افزار اسکن NextImage ) ، امکان ویرایش و تغییرات نقشه را نیز فراهم می کنند. این نرم افزارها امکان تغییر فرمت فایل اسکن شده به فرمت اتوکد را دارد.

نگهداری از اسکنرهای نقشه

اسکنرهای نقشه ، بسیار تخصصی و حرفه ای هستند و توسط تولیدکنندگان بزرگ اسکنر ، طراحی و تولید می شوند ، به همین دلیل اجزا و مواد مصرفی آن ها گران می باشند. بعضاً با خراب شدن قطعه یا بخشی از اسکنر نقشه ، هزینه تعمیر آن بگونه ای می شود که فاقد ارزش تعمیر می شود. بهترین روش در نگهداری اسکنرهای نقشه ، رعیات استانداردهای تعیین شده از سمت کارخانه تولید کننده اسکنر می باشد که امکان آسیب دیدن قطعات اصلی را به صفر می رساند. لوازم مصرفی اسکنرهای نقشه می توان به دستمال نرم و بدون پرز جهت تمیز کردن شیشه ها و سنسورهای CIS اسکنر و کالیبرشیت ( جهت کالیبراسیون اسکنر ) می باشد. شایان ذکر است کالیبرشیت یکی از گران قیمت ترین لوازم های جانبی اسکنرهای نقشه است که توسط کمپانی تولیدکننده روی اسکنر قرار گرفته و توسط فروشنده باید به خریدار تحویل داده شود.

جهت نگهداری از شیشه ها و سنسورهای CIS اسکنر ( جایی که نقشه از آن عبور کرده و اسکن انجام می شود ، باید بصورت روزانه به وسیله دستمال نرم و بدون پرز تمیز شوند و از برخورد اجسام زبر با آن جلوگیری شود ، چرا که این شیشه ها و سنسورها بسیار حساس هستند و ممکن است خط و خشی را روی آن ها بیاندازند. غلطک های کشاننده ی این اسکنر ها از جنس و عمری بهتر برخوردار هستند.

اسکنر-نقشه-Contex-SD-One اسکنر-نقشه-کانتکس-SD36 اسکنر-نقشه-کانتکس-IQ-Quattro

شرکت واریان ایران نماینده رسمی فروش و خدمات پس از فروش اسکنرهای نقشه کانتکس دانمارک ( Contex ) در ایران می باشد.